تبلیغات
آموزش کشتی | آزاد و فرنگی - آشنایی با گروه‌بندى سنی، طبقه‌بندى اوزان و مسابقات کشتی

خرید اینترنتی آموزش کشتی

این آموزش توسط بسیاری از قهرمانان این رشته ورزشی استفاده شده

این مجموعه برای حرفه ای ها و کسانی که قصد حرفه ای شدن دارند پیشنهاد می شود

مجموعه ای برای آموزش کشتی برای علاقه مندان این رشته و کسانی که به فکر قهرمانی در این رشته هستند

خرید آموزش کشتی

توجه کنید: این محصول دارای گارانتی بدون قید و شرط فروشگاه با ضمانت بازگشت پول و یا تعویض میباشدپس با اطمینان خرید کنید

این محصول به صورت اورجینال از فروشگاه ارائه میشود و شماره مجوز در توضیحات درج گردیده

خرید پستی

فقط  15000 تومان!          شماره مجوز: ۱۴۷۱/۲۳

با خرید این مجموعه استثنایی دیگر هیچکس حریف شما نخواهد شد

وزن‌کشى

قبل از وزن‌کشی، صورت نهائى کشتى‌گیران باید تعیین شده باشد. کشتى‌گیران باید برهنه وزن نمایند و پزشکان متخصص از آنها معاینه به‌عمل آورند. در صورت داشتن هر نوع مرض مسری، از شرکت آنها در مسابقات جلوگیرى خواهد شد. شرکت‌کنندگان، باید از سلامت کامل برخوردار بوده، ناخن آنها خیلى کوتاه گرفته شده باشد. ناخن‌ها باید هنگام وزن‌کشى کنترل شود. در طول وزن‌کشی، کشتى‌گیران حق دارند با رعایت نوبت، هر چندبار که مایل باشند وزن خود را کنترل نمایند. در مسابقاتى که کشتى‌ها چند روز طول خواهد کشید فقط یک نوبت، عصر روز قبل از مسابقات، وزن‌کشى به مدت نیم ساعت انجام خواهد شد.


لباس

کشتى‌گیران موظف هستند با یک مایو یک تکه رکابدار (مایو مخصوص کشتی) به رنگ قرمز یا آبى که براى هر یک در نظر گرفته مى‌شود، در گوشهٔ تشک حضور یابند. در زیر مایو کشتى باید بیضه‌بند پوشید و مایو کشتى باید چسبان باشد و بدن کشتى‌گیر را از میان ران‌ها تا دو وجب مانده به گردن بپوشاند. کشتى‌گیر باید از کفش‌هاى ورزشى مخصوص و بى‌خطر، بدون نعل یا میخ و بدون پاشنه و سگک استفاده نماید. سربندهاى کفش، نباید فلز داشته باشد. کفش کُشتى باید ساق‌بلند و بسیار سبک و راحت باشد و جوراب کشتى‌گیران باید کوتاه باشد. باند پیچ کردن مچ، دست، پا، و بازوها، به‌جز هنگام زخمى شدن یا به تجویز پزشک ممنوع است. حضور بر روى تشک با بدن عرق‌دار یا چرب کردن بدن با مواد لغزنده ممنوع است. استعمال اشیائى که موجب زخمى شدن حریف گردد، از قبیل انگشتر یا دستبند و غیره ممنوع است. هنگام وزن‌کشی، ریش کشتى‌گیران باید کاملاً تراشیده باشد و یا داراى ریشى باشند که چند ماه از رشد آن گذشته باشد. هر کشتى‌گیر باید هنگام حضور بر روى تشک همیشه دستمالى تمیز همراه خود داشته باشد.


تشک

در مسابقات بین‌المللى کشتى الزاماً قطر تشک باید ۹ متر باشد. در مسابقه‌هاى دوره‌اى استفاده از تشک‌هاى به قطر ۸ متر مجاز مى‌باشد. براى جلوگیرى از هر نوع حوادث احتمالی، باید اطراف تشک با یک حاشیهٔ حفاظتى که ضخامت آن مانند خود تشک مى‌باشد محصور گردد. عرض این حاشیهٔ ایمنى ۲۰/۱ متر یا ۵۰/۱ متر خواهد بود.

 

در داخل دایرهٔ تشک که از یک قطر ۹ مترى تشکیل گردیده، دایره‌اى به عرض یک متر به رنگ قرمز کشیده مى‌شود. این قسمت که ”منطقهٔ کم‌کارى (زون - Zon)“ نامیده مى‌شود، تکمیل سطح تشک مى‌باشد.

آشنایی با گروه‌بندى سنی، طبقه‌بندى اوزان و مسابقات کشتی

به ادامه مطالب بروید


 

- سطح مرکزى :

قمت اصلى تشک که داخل دایرهٔ قرمزرنگ (منطقهٔ کم‌کاری) قرار گرفته است و قطر آن ۷ متر مى‌باشد، به‌نام سطح مرکزى تشک کشتى خوانده مى‌شود.

 

- منطقهٔ زون :

منطقهٔ کم‌کارى (زون) که به رنگ قرمز با عرض ۱ متر است، دورتادور سطح مرکزى تشک قرار دارد.

 

- حاشیهٔ ایمنى :

حاشیهٔ حفاظتى که عرض آن ۲۰/۱ یا ۵۰/۱ متر مى‌باشد، دورتادور منطقهٔ زون یا کم‌کارى قرار دارد.

 

در تشک‌هاى ۱۱×۱۱، سطح مرکزى ۷ متر، منطقهٔ زون در دو طرف ۲ متر، و ۲ متر باقیمانده مربوط به حاشیهٔ ایمنى است. و در تشک‌هاى ۱۰×۱۰، سطح مرکزى تشک ۶ متر، منطقهٔ کم‌کارى در دو طرف ۲ متر، و ۲ متر باقى‌مانده مربوط به حاشیهٔ ایمنى است.

 

در صورت نبودن دید کافی، مى‌توان تشک را بر روى سکوهاى مخصوص قرار داد، ارتفاع سکو نباید از ۲۰/۱ متر بیشتر شود. استفاده از طناب و دستک‌هائى که در رینگ بوکس به‌کار برده مى‌شود ممنوع است. اگر تشک بر روى رینگ یا سکوئى قرار گیرد که فضاى آزاد آن به ۲ متر نرسد، باید اطراف سکو، تخته‌کوبى با شیب ۴ درجه وجود داشته باشد. رنگ حاشیهٔ حفاظتى باید با رنگ تشک متفاوت باشد. فضاى آزاد و حفاظتى کنار تشک باید از جنس نرمى که به سکو چسبیده باشد پوشانیده شود. تشک‌هاى کشتی، به‌جز تشک‌هاى مخصوص بدون رویه، باید داراى کتانى و یا نایلونى باشد که پیوسته به خاطر جلوگیرى از سرایت امراض شستشو و ضدعفونى گردد. بندهاى تشک کاملاً باید از زیر مهار گردد. تشک باید طورى گسترده شود که کشتى‌گیران بتوانند به‌راحتى با پا بروند، ولو اینکه پاها خارج از تشک قرار گیرد. در وسط تشک دایره‌اى به قطر ۱ متر و به عرض ۱۰ سانتى‌متر کشیده مى‌شود. رنگ این خطوط و رنگ خطى که در اطراف محدودهٔ تشک کشیده مى‌شود باید با رنگ تشک متفاوت باشد. علاوه بر آن دو گوشهٔ تشک مقابل هم باید به رنگ‌‌هاى قرمز و آبى مشخص گردد. تشک کشتى باید طورى گسترده شود که فضاى اطراف آن کاملاً آزاد باشد تا مسابقات به‌طور مطلوب انجام پذیرد. ضخامت تشک ۶ تا ۱۰ سانتى‌متر است. این ضخامت به تراکم و خاصیت ارتجاعى مواد به‌کار گرفته شدهٔ تشک مربوط است (شکل ذیل) و (عکس‌ها).

مربى

مربى در طول زورآزمائى مى‌تواند در پاى سکوى تشک و یا نشسته در کنار تشک و یا حداقل در ۴ مترى کنار آن قرار گیرد. به‌جز کارهاى مجاز در هنگام مداواى کشتى‌گیر که مربى هم مى‌تواند حضور داشته باشد، در مواقع دیگر و در جریان زورآزمائى مربى حق ندارد عملى که منجر به اختلال در ادارهٔ مسابقه شود انجام دهد. در صورتى‌که مربى توجه ننماید، داور وسط به او تذکر خواهد داد تا اگر باز توجهى به تذکر داور ننمود، رئیس تشک، او را از کنار تشک دور خواهد کرد، در صورتى‌که باز هم مربى به تخلفات خود ادامه داد، آن مربى از حضور در بقیهٔ مسابقات محروم خواهد شد و کشتى‌گیر مى‌تواند مربى دیگرى براى خود انتخاب نماید.


ممنوعیّت‌هاى عمده

کشیدن مو و گوش، گرفتن پوست بدن و آلت تناسلی، نیشگان گرفتن، گاز گرفتن، پیچاندن انگشتان و دست‌‌پنجه‌ها ... ممنوع است. به‌طور کلى صحبت کردن و انجام هر عملى که موجب ناراحتى غیرمعمولى حریف شود و یا عمداً حریف را زجر و آزار دهد تا مجبور به تسلیم گردد ممنوع است.
کله زدن، لگد زدن، نزاع، فشار به گلو، هُل دادن، ضربه زدن و اجراء فنونى که موجب دررفتگى و شکستگى اعضاء بدن شود و یا زندگى حریف را به خطر اندازد ممنوع مى‌باشد. گذاشتن پا روى پاى حریف و تماس با صورت او بین ابرو و خط دهان ممنوع است.
پیچاندن مفاصل حریف به قصد شکنجه و آزار، گرفتن لباس کشتى‌ حریف، گرفتن و یا چسبیدن به تشک، صحبت کردن کشتى‌گیران باهم هنگام زورآزمائی، و گرفتن پنجه‌هاى حریف اکیداً ممنوع است.


فنون غیرمجاز

فنون غیرمجاز، اعمالى هستند که انجام آن اکیداً ممنوع است. این فنون عبارتند از:
گرفتن گلو، پیچاندن بازوان بیش از ۹۰ درجه، فشار مخالف مفصل به ساعدها، فشردن گلو و گردن با دو دست از پهلو (گاز خفه‌کن)، اجراء فن دوبل نلسون در صورتى‌که فشار سر به‌طور مستقیم به‌طرف پائین باشد و استفاده از پاها در حالت سگک، آوردن بازوى حریف به پشت او و همزمان اعمال فشار به آن بیشتر از حرکت طبیعى مفصل، اجراء فنى که منجر به تحت فشار قرار دادن ستون فقرات حریف شود، اجراء هرگونه فن غیرمترقبه و اتفاقى که در آن حالت خطر احساس شود، فرود آوردن حریف به‌طور مستقیم و کوبیدن او با سر به روى تشک مطلقاً ممنوع است، بلند کردن حریف از روى پل و با ضرب او را به روى تشک فرود آوردن ممنوع است، براى شکستن پل نباید حریف را به‌طور مستقیم به‌طرف سرش فشار داد، در کشتى فرنگى گرفتنِ از کمر به پائین حریف و یا استفاده از پاها ممنوع است، قیچى کردن سر و گردن و بدن حریف با پاها به‌طور متقاطع ممنوع است، ضربه زدن به هر قسمت از بدن حریف ممنوع است، اِعمال خشونت و وحشیگرى ممنوع است، پا روى پا گذاشتن خصوصاً در کشتى فرنگى ممنوع است، گرفتن موى سر ممنوع است، ضربه زدن در فَت پا، ضربه زدن از پهلو یا از بالا به سر حریف به‌شدت و مکرر (بام)، گرفتن انگشت به هر شکل، دست یا انگشت را به چشم حریف زدن، گرفتن چانهٔ حریف به‌طورى‌که کف دست روى دهان را بپوشاند، در اجراء فن سگک، سر را دو دستى به یک طرف فشار دادن، هنگام اجراء فنون در خاک، سر حریف را به پهلو فشار دادن، گرفتن دو مچ حریف با هر دو دست به‌منظور دفاع، گرفتن لباس (دوبند کشتی)، گاز گرفتن، گرفتن گوشت بدن (نیشگان)، قفل کردن پاها در حالت کلاته، فشار عمودى بر روى کمر حریف هنگام اجراء فنون کنده در خاک.


فنون رولینگ

فنون رولینگ، فنونى هستند که حریف هنگام اجراء فن از پهلو مى‌غلتد، مانند: فن بارانداز و فتیله‌پیچ، که اجراء اول این فنون داراى امتیاز فنى است، ولى با اجراء مکرر آنها هیچ‌گونه امتیاز فنى به کشتى‌گیر مجرى تعلق نمى‌گیرد، مگر اینکه:
- کشتى‌گیر مجری، بعد از اجراء اول، فنى دیگر اجراء کند که منجر به کسب امتیاز فنى شود.
- و یا اینکه حریف را بر روى پل مکث‌دار (۵ ثانیه) نگه مى‌دارد و یک امتیاز فنى به‌دست آورد.
- و یا اینکه، کشتى با سوت داور قطع شده و کشتى سرپا (ایستاده) شروع و مجدداً حریف به‌علت اخطار یا پاسیو (کم‌کاری) در خاک قرار گیرد، که در این سه حالت کشتى‌گیر مجرى مى‌تواند دوباره همان فن رولینگ (بارانداز و فتیله‌پیچ) را اجراء کند و امتیاز کسب نماید.
یادآوری: تفاوت فنون رولینگ در اجراء فن بارانداز و فن فتیله‌پیچ در این است که، فن بارانداز را مى‌توان براى بار دوم پشت سر هم اجراء کرد ولى امتیاز ندارد، اما فن فتیله‌پیچ را نمى‌توان براى بار دوم پشت سر هم اجراء کرد، زیرا ممکن است به‌علت فشار استخوان پاها به حالت ضربدری، باعث ناراحتى کشتى‌گیر مدافع شود.
طبقه بندی: قوانین کشتی،

تاریخ : شنبه 25 آبان 1392 | 09:57 ق.ظ | نویسنده : احسان حیدری | نظرات