تبلیغات
آموزش کشتی | آزاد و فرنگی - نحوه گارد گرفتن در کشتی

خرید اینترنتی آموزش کشتی

این آموزش توسط بسیاری از قهرمانان این رشته ورزشی استفاده شده

این مجموعه برای حرفه ای ها و کسانی که قصد حرفه ای شدن دارند پیشنهاد می شود

مجموعه ای برای آموزش کشتی برای علاقه مندان این رشته و کسانی که به فکر قهرمانی در این رشته هستند

خرید آموزش کشتی

توجه کنید: این محصول دارای گارانتی بدون قید و شرط فروشگاه با ضمانت بازگشت پول و یا تعویض میباشدپس با اطمینان خرید کنید

این محصول به صورت اورجینال از فروشگاه ارائه میشود و شماره مجوز در توضیحات درج گردیده

خرید پستی

فقط  15000 تومان!          شماره مجوز: ۱۴۷۱/۲۳

با خرید این مجموعه استثنایی دیگر هیچکس حریف شما نخواهد شد

گارد عبارت است از نحوهٔ قرار گرفتنِ کشتى‌گیر در مقابل حریف، یا نحوهٔ تقابل دو کشتى‌گیر در مقابل هم، و یا طریقهٔ ایستادن کشتى‌گیر براى انجام کشتى.

 گارد، زمانى صحیح و قابل اطمینان است که تعادل کشتى‌گیر را در تمام عملیات و مانورها، هنگام کشتى گرفتن، کنترل نماید، و آن نیز زمانى است که عملیات انجام شده از نظر فیزیکى صحیح باشد تا مرکز ثقل به‌وجود آمده مانع عدم تعادل کشتى‌گیر نگردد.

 در گاردها، دست‌ها نقش مهمى را در کنترل بدن و حفاظت پاها ایفاء مى‌نمایند. گاردها در ورزش کشتی، با توجه به نوع کشتی، نحوهٔ قرار دادن پاها، میزان خم شدن به‌طرف جلو، و همچنین تقابل این گاردها در مقابل هم، انواع مختلفى دارد.

 

نحوه گارد گرفتن در کشتی

اصولاً نوآموزان براى انتخاب صحیح و مناسب نوع گارد، متناسب با توانائى‌هاى خود، باید داراى ضوابطى مبتنى بر اصول علمى باشند.

به ادامه مطالب بروید
گارد و نحوه گارد گرفتن در کشتی


آزمون واکنش

در آزمون واکنش، نوآموز به‌طور ایستاده، هر دو پاى خود را در یک خط قرار مى‌دهد و سپس بدون توجه به حرکت پاها و یا تصمیم‌گیرى در مورد حرکت آنها، در حالى که تفکر خود را از این موضوع منحرف مى‌کند، خود را چندین‌بار به‌طرف جلو رها کرده، تا با واکنشى که به‌منظور ممانعت از سقوط خود به روى تشک یا زمین از خود نشان مى‌دهد، یکى از پاهاى خود را به طرف جلو بگذارد، در نتیجه، پائى که زودتر واکنش نشان مى‌دهد، براى ممانعت از سقوط بدن در جلو قرار مى‌گیرد، طبعاً از واکنش بیشترى نسبت به پاى دیگر برخوردار است، و این ملاک مناسبى براى کشتى‌گیران رشتهٔ آزاد است که در هنگام زیرگیرى از جانب حریف با واکنش مناسب و سریع دفاع کرده، پاى خود را عقب بکشد. بنابراین، هرگاه پاى چپ کشتى‌گیرى داراى واکنش بیشترى باشد بهتر است که چپ‌گارد باشد، و هرگاه پاى راست کشتى‌گیرى داراى واکنش سریعترى باشد بهتر است که راست‌گارد باشد. در صورتى‌که در آزمون‌هاى متعدد مشخص شود که هر دو پاى کشتى‌گیر، به یک نسبت داراى واکنش مى‌باشد، بهتر است آزمون قدرت را نیز انجام دهد تا در انتخاب نوع گارد، دقیق‌تر عمل کند.


آزمون قدرت

در آزمون قدرت، نوآموز به‌طور ایستاده، هربار روى یکى از پاهاى خود مى‌نشیند و سپس بلند مى‌شود. در این حالت، سهولت نشستن روى هر یک از پاها، نشان‌دهندهٔ بالا بودن قدرت بیشتر آن آن پا خواهد بود که در نتیجه، هر کدام از پاها که قدرت کمترى داشته باشد، به‌عنوان پاى گارد (پاى جلوئی) انتخاب مى‌شود، و پائى که قویتر باشد، به‌عنوان پاى غیرگارد، عقب گذاشته مى‌شود، تا در صورتى‌که حریف پاى جلوئى (پاى گارد) را گرفت کشتى‌گیر مدافع بتواند، روى پاى عقب به‌عنوان پاى ستون که قویتر است مقاومت کرده، تعادل بدن خود را حفظ کند.


گارد بهتر

با توجه به انواع مختلفى از گاردها، گارد چپ و راست، نسبت به گارد جفت‌ یا ژاپنى از نظر دفاع در برابر حملاتِ حریف از مزایاى بیشترى برخوردار است این گارد از لحاظ واکنش مناسب و به موقع، شرایط بهترى را براى کشتى‌گیر مدافع فراهم مى‌کند، در صورتى‌که، کشتى‌گیرانِ جفت‌گارد، در هر لحظه از هر دو جهت ممکن است مورد هجوم کشتى‌گیر مجرى قرار گیرند. از این‌رو، این شیوه فاقد مزایاى قدرت تصمیم‌گیرى به‌موقع و آمادگى قبلى براى دفاع از بدن خواهد بود. در مورد حمله، در گارد مختلط، در شرایطى که مجرى جفت‌گارد است و مدافع، چپ‌گارد و یا راست‌گارد، کشتى‌گیر جفت‌گارد، حتى اگر توانائى اجراء فنون از هر دو جهت را داشته باشد و بتوانند فنون را دوسویه (از چپ و از راست) اجراء کند، فقط از یک جهت مى‌تواند به کشتى‌گیر مدافع حمله کند، و از طرفى چون، اکثر کشتى‌گیران معمولاً، از هماهنگى و ارتباط عصبى - عضلانى یک‌سویه برخوردار هستند و با توجه به اینکه بهترین تقسیم‌بندى تقابل گاردها، در مورد آموزش و یادگیریِ بهتر مهارت‌ها و فنون کشتی، گارد موافق و مخالف است، در نتیجه بهتر است که کشتى‌گیران یکى از دو نوع گارد چپ و یا راست را انتخاب نمایند.


آزمون ملاک اصلى انتخاب نوع گارد

به‌طور کلی، بهتر است که، هر دو آزمون قدرت و واکنش به‌طور همزمان انجام شود، تا با در نظر گرفتن مجموع نتایج هر دو آزمون، نوع گارد انتخاب شود. مثلاً؛ اگر نوآموزى داراى پاى چپ، ضعیفتر و سرعت واکنش بیشترى باشد، بهتر است گارد چپ را انتخاب کند.

منبع:

http://www.aftabir.com
طبقه بندی: آموزش گارد کشتی،
برچسب ها: گارد چست، تعریف گارد کشتی، گارد به چه معناست،

تاریخ : یکشنبه 26 آبان 1392 | 09:44 ق.ظ | نویسنده : احسان حیدری | نظرات