تبلیغات
آموزش کشتی | آزاد و فرنگی - آموزش تکنیک کنده در کشتی (بخش اول)

خرید اینترنتی آموزش کشتی

این آموزش توسط بسیاری از قهرمانان این رشته ورزشی استفاده شده

این مجموعه برای حرفه ای ها و کسانی که قصد حرفه ای شدن دارند پیشنهاد می شود

مجموعه ای برای آموزش کشتی برای علاقه مندان این رشته و کسانی که به فکر قهرمانی در این رشته هستند

خرید آموزش کشتی

توجه کنید: این محصول دارای گارانتی بدون قید و شرط فروشگاه با ضمانت بازگشت پول و یا تعویض میباشدپس با اطمینان خرید کنید

این محصول به صورت اورجینال از فروشگاه ارائه میشود و شماره مجوز در توضیحات درج گردیده

خرید پستی

فقط  15000 تومان!          شماره مجوز: ۱۴۷۱/۲۳

با خرید این مجموعه استثنایی دیگر هیچکس حریف شما نخواهد شد

کُنده مهارتى است که کشتى‌گیر مجرى با گرفتن کمر، پاها، دست و پا و یا سر و گردن و پا، به روش‌هاى مختلف، در شرایط تهاجمى و یا در وضعیت تدافعی، همراه با تاباندن و پرتاب کردن حریف و یا با انجام عملیاتى دیگر، باعث مى‌شود که حریف به‌طور مستقیم و یا غیرمستقیم به روى پل رود.

فنون کنده به روش‌هاى بسیار متنوعى اجراء مى‌شود که از آن جمله مى‌توان به روش‌هاى زیر اشاره کرد:

 - کندهٔ فتیله‌پیچ، کندهٔ یک چاک، کندهٔ عوج‌بند، کندهٔ فرنگی، کندهٔ حصیرمال، کندهٔ گردان، کندهٔ دست در مخالف، کندهٔ رو دست مقابل، کندهٔ سرانبون، کنده، یزدى‌بند، کندهٔ این خاک و آن خاک، کندهٔ حمال‌بند، کندهٔ گوسفندانداز، کندهٔ پنیرتپان، کندهٔ یکپا رو کار، کندهٔ سروته یکی، کندهٔ بارانداز، کندهٔ اشکل گربه، کندهٔ افلاک، کندهٔ نمدمال، کندهٔ مشک سقا، و غیره که هر کدام از این فنون کنده، خود نیز به روش‌هاى متفاوتى مانند؛ کمرکاری، در حالت نشسته، و با بلند کردن حریف و پرتاب آن و در روش‌هاى مختلف گرفتن قابل اجراء هستند.


کندهٔ فتیله‌پیچ (Ankle Lock)

- طریقهٔ گرفتن :

هنگامى که حریف در خاک نشسته است، کشتى‌گیر مجرى به گونه‌اى در پشت حریف مى‌نشیند که در یک سمت بدن او قرار دارد و با تکیه به کمر حریف و کشیدن مچ پاى دورِ او و فشار به‌طرف جلو و بالاتنهٔ او، سعى مى‌کند تا به این وسیله حریف را ولو کند. همزمان با ولو شدن حریف، مجرى پاى گرفته‌شدهٔ او را زیر بغل دست خود قرار داده، با همان دست که از بین پاهاى حریف مى‌برد، پاى دیگر حریف را از زیر گرفته، به‌طورى‌که پاهاى او را به‌صورت ضربدرى در اختیار دارد و سپس دست‌ها را به یکدیگر قلاب کرده، آنها را محکم مى‌گیرد.

 

- روش اجراء :

مجرى در حالت، کندهٔ فیتیله‌پیچ از روى تشک بلند شده، حریف را به گونه‌اى مى‌تاباند تا او را به روى پل ببرد.

 

- نتیجه‌گیرى :

با اجراء فن، فتیله‌پیچ (کندهٔ فتیله‌پیچ) حریف به روى پل رفته، دو امتیاز فنى به کشتى‌گیر مجرى تعلق مى‌گیرد (شکل - فن فتیله‌پیچ ”کندهٔ فتیله‌پیچ“).

 

فن فتیله‌پیچ (کندهٔ فتیله‌پیچ)<br />
فن فتیله‌پیچ (کندهٔ فتیله‌پیچ)

به ادامه مطالب بروید
کندهٔ یک‌چاک (در حالت ایستاده) (Olympic Lift)

- طریقهٔ گرفتن :

هنگامى که حریف در خاک نشسته است، کشتى‌گیر مجرى از یک سمت در پشت حریف قرار مى‌گیرد و بدون اینکه زانو بزند دست جلوئى خود را از بالاى کمر حریف به داخل پاهاى او برده، دست پشتى خود را از پشت در پاهاى او داخل مى‌کند و سپس هر دو دست را به‌هم قلاّب کرده و به این وسیله، فن کندهٔ یک‌چاک را محکم مى‌گیرد.

 

- روش اجراء :

در حالت، کندهٔ یک‌چاک مجرى حریف را از روى تشک بلند کرده در حالى که پاى جلوئى خود را به زیر مرکز ثقل بدن او مى‌برد، او را با کششى قوى به گونه‌اى پرتاب مى‌کند که مستقیماً به روى پل مى‌رود.

 

- نتیجه‌گیرى :

با اجراء فن، کُندهٔ یک‌چاک (در حالت ایستاده) حریف مستقیم به روى پل مى‌رود و سه امتیاز فنى به کشتى‌گیر مجرى تعلق مى‌گیرد (شکل - فن کُندهٔ یک‌چاک ”در حالت ایستاده“).

 

آموزش تکنیک کنده در کشتی
فن کُندهٔ یک‌چاک (در حالت ایستاده)

کندهٔ یک‌چاک به روش یزدى‌بند (در حالت نشسته) (Olympic Lift)

- طریقهٔ گرفتن :

هنگامى که حریف در خاک نشسته است، کشتى‌گیر مجرى از یک سمت در پشت او قرار گرفته، او را چنان کنترل مى‌کند که کاملاً بر او مسلط است. در این حالت، مجرى پاى جلوئى خود را که نزدیک بالاتنهٔ حریف قرار دارد به روى تشک زانو مى‌زند و پاى دیگر خود را که پشت حریف قرار دارد، ستون مى‌کند. در این شرایط، مجرى دست جلوئى خود را از بالاى کمر حریف به داخل پاهاى او برده، دست پشتى مجرى از پشت در حالى که مچ پاى حریف را مى‌گیرد و بالا مى‌کشد، پاى حریف را از مفصل زانو کاملاً در حالت تاشده قرار مى‌دهد، سپس، مجرى ساعد همان دست خود را که مچ پاى حریف را گرفته، در قسمت ساق پاى حریف قرار مى‌دهد و همان دست را از پشت به داخل پاهاى حریف مى‌برد و سرانجام دست‌هاى خود را به‌هم قلاّب مى‌کند و بدین‌وسیله، فن کندهٔ یک‌چاک به روش یزدى‌بند را محکم مى‌گیرد.
- روش اجراء :

مجرى با گرفتن فن کندهٔ یک‌چاک به روش یزدى‌بند، در حالى که به بالاتنه و کمر حریف به‌طرف جلو فشار وارد مى‌کند، ستون دست‌هاى حریف را خراب کرده، در همین لحظه، پائین‌تنهٔ او را به روى سینهٔ خود مى‌کشد و حریف را به گونه‌اى پرتاب مى‌کند که به روى پل مى‌رود.
- نتیجه‌گیرى :

با اجراء فن، کندهٔ یک‌چاک به روش یزدى‌بند (در حالت نشسته) چون حریف از روى تشک بلند نمى‌شود، فقط دو امتیاز فنى به کشتى‌گیر مجرى تعلق مى‌گیرد (شکل - فن کندهٔ یک‌چاک به روش یزدى‌بند ”در حالت نشسته“).

فن کندهٔ یک‌چاک به روش یزدى‌بند (در حالت نشسته)<br />
فن کندهٔ یک‌چاک به روش یزدى‌بند (در حالت نشسته)


کندهٔ رو (Inside Sarma) (Turk ride)

- طریقهٔ گرفتن :

در اینجا به سه روش مختلفِ گرفتن فن کنده‌رو اشاره مى‌شود:

۱. هنگامى که حریف در خاک نشسته است، کشتى‌گیر مجری، از یک سمت، بدون اینکه به روى تشک زانو بزند، در پشت حریف قرار گرفته، با دست پشتى خود، مچ پاى نزدیک حریف را از پشت و با دست جلوئى خود، ران همان پاى گرفته‌شدهٔ حریف را از جلو مى‌گیرد. سپس، در حالى که به روى پاهاى خود ایستاده است، پاى گرفته‌شدهٔ حریف را بالا آورده، به زیر بغل‌دست پشتى خود قرار مى‌دهد و آن را محکم مى‌گیرد (شکل الف- فن کندرو، با یک نوع روش گرفتن).

آموزش تکنیک کنده در کشتی
الف- فن کندرو، با یک نوع روش گرفتن

۲. هنگامى که حریف در خاک نشسته است، کشتى‌گیر مجری، از یک سمت پاى جلوئى خود را به روى تشک زانو مى‌زند در پشت حریف قرار مى‌گیرد و با دست جلوئى خود، گردن حریف را از بالا و با دست عقبى خود، رانِ پاى حریف را از پشت مى‌گیرد و سپس در حالى‌که به روى پاهاى خود مى‌ایستد، پاى گرفته‌شدهٔ حریف را به زیر بغل دستى پشتى خود قرار مى‌دهد و آن را محکم مى‌‌گیرد (شکل ب- فن کندرو، با یک نوع روش گرفتن).

ب- فن کندرو، با یک نوع روش گرفتن<br />
ب- فن کندرو، با یک نوع روش گرفتن

۳. هنگامى که حریف در خاک نشسته است، کشتى‌گیر مجری، از یک سمت در پشت حریف قرار گرفته و او را چنان کنترل مى‌کند که کاملاً بر روى او مسلط باشد، در این حالت، مجرى پاى جلوئى خود را به روى تشک زانو زده و پاى عقبى خود را به روى تشک ستون مى‌کند و سپس با دست جلوئى خود گردن حریف را از بالا و با دست عقبى خود مچ پاى نزدیک حریف را از پشت مى‌گیرد و بدون اینکه بلند شود، پاى گرفته‌شدهٔ حریف را بالا مى‌کشد، به‌طورى‌که پاهاى حریف از هم باز شده، فضائى براى عبور پاى مجرى به‌وجود مى‌آید (شکل ج- فن کندرو، با یک نوع روش گرفتن).

ج- فن کندرو، با یک نوع روش گرفتن<br />
ج- فن کندرو، با یک نوع روش گرفتن

- روش اجراء :

بعد از گرفتن فن کنده‌رو با هر یک از روش‌هاى سه‌گانه‌اى که در مبحث”طریقهٔ گرفتن کندهٔ‌رو“ توضیح داده شد، کشتى‌گیر مجرى با بردن پاى عقبى خود به داخل پاهاى حریف و قرار دادن آن به پشت پاى دور او و قلاّب کردن آن، به‌طرف جلو فشار وارد آورده، حریف را از جلو به روى پل مى‌برد.
- نتیجه‌گیرى :

با اجراء فن، کندرو، با سه نوع روش گرفتن و اجراء با هر یک از سه روش مذکور، در مبحث ”طریقهٔ گرفتن کندهٔ‌رو“ نهایتاً حریف به روى پل مى‌رود، به‌طورى‌که در روش شمارهٔ (۱) و شمارهٔ (۲)، چون حریف از بالا به روى پل مى‌رود، سه امتیاز فنى به کشتى‌گیر مجرى تعلق مى‌گیرد، ولى در روش شمارهٔ (۳)، چون حریف از پائین به روى پل مى‌رود، دو امتیاز فنى به کشتى‌گیر مجرى داده مى‌شود. در صورتى‌که مجری، عمل پل‌شکن را کامل اجراء کند، حریف ضربهٔ فنى مى‌شود (شکل - فن کندرو، با سه نوع روش گرفتن و اجراء).

آموزش تکنیک کنده در کشتی
فن کندرو، با سه نوع روش گرفتن و اجراء
منبع:
http://www.aftabir.com
طبقه بندی: آموزش فنون در خاک کشتی،
برچسب ها: فن فتیله‌پیچ، کندهٔ یک‌چاک، فن کندهٔ یک‌چاک به روش یزدى‌بند، فن کندرو، با یک نوع روش گرفتن، با سه نوع روش گرفتن و اجراء،

تاریخ : شنبه 25 آبان 1392 | 11:41 ق.ظ | نویسنده : احسان حیدری | نظرات